Het is nu druk maar rustig, we werven nieuw personeel en overal om ons heen wordt het nieuwe ziekenhuis afgewerkt. Dat was anders op de avond dat de gevechten uitbraken in de stad Kunduz ...

Die eerste avond werd er continu gebombardeerd en geschoten. We moesten ons haasten naar de bunker, waar we de hele nacht bleven. We deden geen oog dicht. Patiënten konden op dat moment de trauma-eenheid niet bereiken vanwege de aanhoudende gevechten op straat.

De volgende ochtend vernamen we dat meerdere slachtoffers in de kliniek arriveerden, maar wij geraakten er niet, er werd zwaar gevochten tussen waar ik verbleef en de eenheid. Onze collega's vroegen dringend om onze hulp: een patiënt met een schotwond in zijn borst moest heel snel geopereerd worden.

Op een bepaald moment luwde het geweld, waarop drie van ons naar de andere kant van de weg renden, naar de operatiekamer. De polsslag van de patiënt was net weggevallen, dus we begonnen met borstcompressie terwijl de anesthesist op zoek was naar een luchtweg.

Ik sneed twee gaten in de borst - om ervoor te zorgen dat het bloed kon wegvloeien en om de longen te laten uitzetten; ondertussen probeerde een andere collega de bloeding onder het borstbeen te stoppen. We konden vrij snel zien dat de kogel waarschijnlijk een deel van het hart had geraakt, en het werd al snel duidelijk dat we hem op geen enkele manier konden redden.

Loodzware dagen

Zo begon onze eerste helse dag. Het was ook het eerste moment dat ons team volledig overweldigd werd. Slachtoffers stroomden binnen en moesten geopereerd worden. We zagen schotwonden, gewonden door bominslagen en veel mensen die in het kruisvuur beland waren.

Die dag was eindeloos. Veel van onze medewerkers konden de trauma-eenheid ook niet bereiken. De nachtploeg werkte de hele dag door. Sommigen deden dutjes en sliepen terwijl anderen werkten.

Om ongeveer 6.30 uur de volgende ochtend belde een spoedarts me op de radio en zei: "Ik heb je hulp nu nodig". Het geweld nam net wat af en ik rende met de chirurg de weg over. We kwamen in een propvolle trauma-eenheid aan.

Vier patiënten hadden onmiddellijk een spoedoperatie nodig - tegelijkertijd. We begonnen met levensreddende operaties bij twee patiënten, en deden ondertussen al het mogelijke om de andere twee in leven te houden. De twee die wachtten overleefden het en we konden ook hen opereren.

Vier patiënten hadden onmiddellijk een spoedoperatie nodig - tegelijkertijd

Uiteindelijk stierf één patiënt, maar drie overleefden, wat nog steeds behoorlijk indrukwekkend is - ze hadden allemaal zeer ernstige schotwonden en bomverwondingen.

We wachtten tot er ruimte vrijkwam in de operatiekamer, en probeerden de andere twee in leven te houden op de eerste hulp. Maar natuurlijk moesten we nog steeds andere patiënten helpen die binnenkwamen en zorg nodig hadden. We probeerden hen te helpen tussen het werken aan de noodgevallen door. Dit was dus een zware dag om door te komen.

Een onverwachte patiënt

Een van onze patiënten was een jonge jongen. Zijn vader bracht hem naar de eerste hulp met al een verband om zijn arm. De jongen huilde niet, hij keek gewoon heel stil voor zich uit. Samen met de verpleegkundige van de Intensive Care hield ik toezicht op de spoedhulp. De jongen zag er op zijn gemak uit en was heel goed in orde. Er leek voor mij geen directe urgentie.

De vingers die uit het verband staken, zagen er goed gecirculeerd en warm uit, ik nam daarom de tijd om het personeel te demonstreren hoe een goed onderzoek van de hand op zenuwbeschadiging kan worden gedaan. Maar de jongen leek niets aan zijn hele hand te voelen. Dat wees erop dat alle drie de verschillende zenuwen waren doorgesneden.

Voorzichtig maakte ik het verband van zijn arm los. Ik herinner me het moment dat het verband loskwam nog heel goed: een gapend gat in de onderarm van dit kind. Er was meer gat dan weefsel over! Een verdwaalde kogel had de jongen geraakt terwijl hij aan het spelen was, vertelde de vader me.

Ik herinner me het moment dat het verband loskwam nog heel goed: een gapend gat in de onderarm van dit kind

Ik zie de gezichten van het personeel nog voor me. Hun uitdrukkingen zeiden gewoon: dat had ik niet verwacht! En ik ook niet. Dus verbonden we de wond weer en probeerden we de hand te stabiliseren, aangezien deze erg onstabiel was. Om de een of andere reden was het enige dat overbleef de slagader die helemaal naar de vingers ging, maar de zenuwen waren allemaal gebroken.

Medisch waren we het er allemaal over eens dat amputatie waarschijnlijk de beste optie was. De vader was het hier niet mee eens. Hij wilde het een kans geven. We hebben ons best gedaan om de wond schoon te maken en het weefsel in leven te houden. Een externe fixator, een soort metalen beugel, hield de botten op hun plaats tijdens het herstellen, om te proberen het zo lang mogelijk te laten genezen. Tot op de dag van vandaag is de hand van de jongen er nog steeds. Hij zal nooit meer een goede hand hebben, dat is zeker. Maar de hand is er nog steeds en dat hadden we al niet verwacht.

De vader was heel vriendelijk. Maar de kleine jongen weet dat als een dokter in de buurt komt, dat betekent dat hij pijn zal hebben. Hij heeft naar niemand van ons geglimlacht, maar we kunnen hem wel naar zijn vader zien glimlachen.

Kalmer maar nog steeds druk

Sinds de gevechten opnieuw afnamen, zien we meer patiënten binnenkomen. Velen van hen hadden al een soort spoedbehandeling gekregen. Als ze gewond raakten, gingen ze naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis waar ze konden worden verzorgd en de medische mensen daar deden wat ze konden.

Ook provinciale ziekenhuizen verwijzen nu meer patiënten door, vaak nadat ze meerdere operaties hebben ondergaan. En ze komen op onze spoedhulp terecht. En heel vaak beginnen we met opereren om vast te stellen dat we veel te weinig opties hebben - er is niet veel meer dat we kunnen doen om te proberen deze persoon te redden. Toch proberen; proberen te stabiliseren; proberen om dingen op orde te krijgen met een operatie.

Naar het nieuwe ziekenhuis: we zorgen dat het werkt

Hier in Kunduz is de verbouwing van ons ziekenhuis al geruime tijd aan de gang. De gemeenschap wacht op de opening. Twee weken geleden brachten we voor het eerst de patiënten van onze tijdelijke kliniek naar het ziekenhuis over. Dit is nieuw. Het is een enorme stap om het ziekenhuis te openen, al is het nog niet helemaal klaar.

In het Kunduz Trauma Centrum doen we ons medische werk terwijl de bouw nog gaande is. Maar de snelheid waarmee het hele bouwteam en anderen dingen repareren, is verbazingwekkend.

Ze lossen het ene probleem na het andere op. We zagen een brancard-drager die problemen had om de brancard over de oneffen grond te krijgen door het vele puin. Binnen de kortste keren waren er mensen beton over het puin aan het zetten. Het is ongelooflijk hoe het hele bouwteam zo hard helpt om alle problemen op te lossen die de medische staf tegenkomt.

In het Kunduz Trauma Centrum doen we ons medische werk terwijl de bouw nog gaande is. Maar de snelheid waarmee het hele bouwteam en anderen dingen repareren, is verbazingwekkend

We hebben dezelfde steun van het team dat verantwoordelijk is voor het ziekenhuiscomplex. Een van hen zit altijd op de fiets, fietst van de ene afdeling naar de andere en maakt dingen razendsnel. Hetzelfde geldt voor de bevoorrading, je ziet alleen medische artikelen en benodigdheden plotseling verschijnen voor de deur van de afdelingen en even later is er weer een andere drempel gevuld met andere pakketten voor ons om onze patiënten te behandelen.

Je hebt ook het wervingsgedeelte - we nemen weer toe. We hebben examens voor personeel; en we hopen te beginnen met het rekruteren van mensen voor geestelijke gezondheidszorg, iets dat we hard nodig hebben.

En zo voelt het op dit moment - alle teams helpen elkaar echt, samen, en proberen het gewoon te laten werken.

Het is nu druk maar rustig, we werven nieuw personeel en overal om ons heen wordt het nieuwe ziekenhuis afgewerkt. Dat was anders op de avond dat de gevechten uitbraken in de stad Kunduz ...Die eerste avond werd er continu gebombardeerd en geschoten. We moesten ons haasten naar de bunker, waar we de hele nacht bleven. We deden geen oog dicht. Patiënten konden op dat moment de trauma-eenheid niet bereiken vanwege de aanhoudende gevechten op straat.De volgende ochtend vernamen we dat meerdere slachtoffers in de kliniek arriveerden, maar wij geraakten er niet, er werd zwaar gevochten tussen waar ik verbleef en de eenheid. Onze collega's vroegen dringend om onze hulp: een patiënt met een schotwond in zijn borst moest heel snel geopereerd worden.Op een bepaald moment luwde het geweld, waarop drie van ons naar de andere kant van de weg renden, naar de operatiekamer. De polsslag van de patiënt was net weggevallen, dus we begonnen met borstcompressie terwijl de anesthesist op zoek was naar een luchtweg. Ik sneed twee gaten in de borst - om ervoor te zorgen dat het bloed kon wegvloeien en om de longen te laten uitzetten; ondertussen probeerde een andere collega de bloeding onder het borstbeen te stoppen. We konden vrij snel zien dat de kogel waarschijnlijk een deel van het hart had geraakt, en het werd al snel duidelijk dat we hem op geen enkele manier konden redden.Loodzware dagenZo begon onze eerste helse dag. Het was ook het eerste moment dat ons team volledig overweldigd werd. Slachtoffers stroomden binnen en moesten geopereerd worden. We zagen schotwonden, gewonden door bominslagen en veel mensen die in het kruisvuur beland waren.Die dag was eindeloos. Veel van onze medewerkers konden de trauma-eenheid ook niet bereiken. De nachtploeg werkte de hele dag door. Sommigen deden dutjes en sliepen terwijl anderen werkten. Om ongeveer 6.30 uur de volgende ochtend belde een spoedarts me op de radio en zei: "Ik heb je hulp nu nodig". Het geweld nam net wat af en ik rende met de chirurg de weg over. We kwamen in een propvolle trauma-eenheid aan.Vier patiënten hadden onmiddellijk een spoedoperatie nodig - tegelijkertijd. We begonnen met levensreddende operaties bij twee patiënten, en deden ondertussen al het mogelijke om de andere twee in leven te houden. De twee die wachtten overleefden het en we konden ook hen opereren. Uiteindelijk stierf één patiënt, maar drie overleefden, wat nog steeds behoorlijk indrukwekkend is - ze hadden allemaal zeer ernstige schotwonden en bomverwondingen. We wachtten tot er ruimte vrijkwam in de operatiekamer, en probeerden de andere twee in leven te houden op de eerste hulp. Maar natuurlijk moesten we nog steeds andere patiënten helpen die binnenkwamen en zorg nodig hadden. We probeerden hen te helpen tussen het werken aan de noodgevallen door. Dit was dus een zware dag om door te komen.Een onverwachte patiëntEen van onze patiënten was een jonge jongen. Zijn vader bracht hem naar de eerste hulp met al een verband om zijn arm. De jongen huilde niet, hij keek gewoon heel stil voor zich uit. Samen met de verpleegkundige van de Intensive Care hield ik toezicht op de spoedhulp. De jongen zag er op zijn gemak uit en was heel goed in orde. Er leek voor mij geen directe urgentie.De vingers die uit het verband staken, zagen er goed gecirculeerd en warm uit, ik nam daarom de tijd om het personeel te demonstreren hoe een goed onderzoek van de hand op zenuwbeschadiging kan worden gedaan. Maar de jongen leek niets aan zijn hele hand te voelen. Dat wees erop dat alle drie de verschillende zenuwen waren doorgesneden.Voorzichtig maakte ik het verband van zijn arm los. Ik herinner me het moment dat het verband loskwam nog heel goed: een gapend gat in de onderarm van dit kind. Er was meer gat dan weefsel over! Een verdwaalde kogel had de jongen geraakt terwijl hij aan het spelen was, vertelde de vader me.Ik zie de gezichten van het personeel nog voor me. Hun uitdrukkingen zeiden gewoon: dat had ik niet verwacht! En ik ook niet. Dus verbonden we de wond weer en probeerden we de hand te stabiliseren, aangezien deze erg onstabiel was. Om de een of andere reden was het enige dat overbleef de slagader die helemaal naar de vingers ging, maar de zenuwen waren allemaal gebroken.Medisch waren we het er allemaal over eens dat amputatie waarschijnlijk de beste optie was. De vader was het hier niet mee eens. Hij wilde het een kans geven. We hebben ons best gedaan om de wond schoon te maken en het weefsel in leven te houden. Een externe fixator, een soort metalen beugel, hield de botten op hun plaats tijdens het herstellen, om te proberen het zo lang mogelijk te laten genezen. Tot op de dag van vandaag is de hand van de jongen er nog steeds. Hij zal nooit meer een goede hand hebben, dat is zeker. Maar de hand is er nog steeds en dat hadden we al niet verwacht.De vader was heel vriendelijk. Maar de kleine jongen weet dat als een dokter in de buurt komt, dat betekent dat hij pijn zal hebben. Hij heeft naar niemand van ons geglimlacht, maar we kunnen hem wel naar zijn vader zien glimlachen. Kalmer maar nog steeds drukSinds de gevechten opnieuw afnamen, zien we meer patiënten binnenkomen. Velen van hen hadden al een soort spoedbehandeling gekregen. Als ze gewond raakten, gingen ze naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis waar ze konden worden verzorgd en de medische mensen daar deden wat ze konden.Ook provinciale ziekenhuizen verwijzen nu meer patiënten door, vaak nadat ze meerdere operaties hebben ondergaan. En ze komen op onze spoedhulp terecht. En heel vaak beginnen we met opereren om vast te stellen dat we veel te weinig opties hebben - er is niet veel meer dat we kunnen doen om te proberen deze persoon te redden. Toch proberen; proberen te stabiliseren; proberen om dingen op orde te krijgen met een operatie.Naar het nieuwe ziekenhuis: we zorgen dat het werktHier in Kunduz is de verbouwing van ons ziekenhuis al geruime tijd aan de gang. De gemeenschap wacht op de opening. Twee weken geleden brachten we voor het eerst de patiënten van onze tijdelijke kliniek naar het ziekenhuis over. Dit is nieuw. Het is een enorme stap om het ziekenhuis te openen, al is het nog niet helemaal klaar.In het Kunduz Trauma Centrum doen we ons medische werk terwijl de bouw nog gaande is. Maar de snelheid waarmee het hele bouwteam en anderen dingen repareren, is verbazingwekkend. Ze lossen het ene probleem na het andere op. We zagen een brancard-drager die problemen had om de brancard over de oneffen grond te krijgen door het vele puin. Binnen de kortste keren waren er mensen beton over het puin aan het zetten. Het is ongelooflijk hoe het hele bouwteam zo hard helpt om alle problemen op te lossen die de medische staf tegenkomt.We hebben dezelfde steun van het team dat verantwoordelijk is voor het ziekenhuiscomplex. Een van hen zit altijd op de fiets, fietst van de ene afdeling naar de andere en maakt dingen razendsnel. Hetzelfde geldt voor de bevoorrading, je ziet alleen medische artikelen en benodigdheden plotseling verschijnen voor de deur van de afdelingen en even later is er weer een andere drempel gevuld met andere pakketten voor ons om onze patiënten te behandelen.Je hebt ook het wervingsgedeelte - we nemen weer toe. We hebben examens voor personeel; en we hopen te beginnen met het rekruteren van mensen voor geestelijke gezondheidszorg, iets dat we hard nodig hebben. En zo voelt het op dit moment - alle teams helpen elkaar echt, samen, en proberen het gewoon te laten werken.