...

De zon straalde tijdens de voorstelling van Amonis' jaarresultaten van 2012, gisteren op een terras in Brussel. Van een echte hoerastemming was evenwel geen sprake. Daarvoor telt de hemel boven de pensioensector te veel wolken. De overheid knibbelt langs alle kanten aan opbrengsten en bouwt fiscale voordelen steeds verder af.Ook strategie telt"Toch denken we onze leden een mooi totaalrendement op hun vrij aanvullend pensioen kunnen aanbieden voor 2012", vertelde dr. Herwig Van Dijck, naast patholoog-anatoom ook voorzitter van Amonis. Het grootste Belgische pensioenfonds voor artsen kent zijn artsen naast 2,61% gegarandeerde rente ook 1,14% winstdeelname toe. 3,75% dus in het totaal. Omdat hun beleggingshorizon korter - waardoor meer in obligaties wordt geïnvesteerd - ontvangen leden ouder dan 65 jaar een iets lager rendement van 3,25%.Het beste cijfer van 'de markt' is het niet, weet Van Dijck. "Maar de strategie van Amonis is voor veel leden minstens even belangrijk. Sinds vorig jaar bouwen we onze obligatiebeleggingen in Griekenland, Spanje, Portugal, Frankrijk en andere 'risicolanden' af naar nul. Daardoor lopen we misschien wat opbrengst mis, maar het risico dat daaraan vasthangt, is veel te groot. Wij hebben ook het gevoel dat onze leden met plezier een stuk 'mogelijke winst' willen inleveren voor meer veiligheid."Maandelijkse renteDe 1.100 gepensioneerde Amonis-leden die er indertijd voor kozen om hun bijeengespaarde kapitaal (geheel of gedeeltelijk) om te laten zetten in een maandelijkse lijfrente of vastetermijnrente, zien die maandelijkse opbrengst verhoogd met 2,5%. Dat klinkt mooi, al valt die verhoging in het niets bij de stijging van de roerende voorheffing. Voor aanslagjaar 2013 betaalt men straks in plaats van 15 25% op de fictieve opbrengst van 3% van de lijf- en vastetermijnrentes."Sinds de bekendmaking van die maatregel hebben heel wat artsen die kozen voor een uitbetaling van hun pensioen via maandelijkse renteopbrengsten, gevraagd of ze die keuze nog kunnen wijzigen en de restwaarde van hun kapitaal in een keer kunnen opnemen", stelt CEO Tom Mergaerts vast. "Of dat effectief kan, zoeken wij momenteel uit."SolidariteitstaksDie hogere roerende heffing is niet de enige manier waarop de regering extra centen binnen wil rijven. Drie maanden geleden voerde ze een solidariteitstaks van 2% (zowel bij de opname in kapitaal als in rente) in op het aanvullende pensioen voor zelfstandigen, een taks die al langer bestond voor werknemers. Die komt bovenop de Riziv-taks van 3,55% die al langer bestaat.